Soğutma Sistemleri

Güç Ünitesi Soğutma Sistemleri

GÜÇ ÜNITESI İÇ SOĞUTMA SISTEMELERI

Güç Ünitesi kapalı devre deiyonize saf su ile soğutulur. Sistemde kullanılan deiyonizör ile saf suyun iletkenliği gerekli seviyede tutularak iyonlaşmaların sebep olacağı korozyon önlenir. Ayrıca deiyonizör reçinesinin bozulması durumunda Elektronik iç Su İletkenliği Ölçme Sistemi operatörü uyarır. Makul bir süre içinde deiyonizör değiştirilip arıza giderilmezse PLC sistemi tamamen kilitleyerek daha fazla korozyon oluşmasını önler. Güç Ünitesi plakalı tip bir su/su ısı eşanjörü aracılığıyla, ocak soğutma suyu ile soğutulur. Ayrıca, rutubet oranı yüksek ve çok sıcak, tropikal iklimler için "çiller tipi" gazlı soğutucular kullanılarak, Güç Ünitesi iklim koşulları seviyesinde soğutulması sağlanır.

EGES sistemlerinde kondansatör, konvertör ve şok ünitesinde bulunan tüm elektronik malzemeler de-iyonize edilmiş saf su ile soğutulmaktadır. Su devresi basınç düşümü hatasına ve sıcaklık hatasına karşı kontrolü yapılmaktadır. Saf suyun iletkenliği ayrıca otomatik olarak kontrolü yapılmaktadır. Basınç düşümü, sıcaklık hatası ve iletkenlik hatası durumunda operatöre görsel ve sesli uyarı ,sistem kontrolörü tarafından verilmektedir

 

Ocak Soğutma Sistemleri

so1.jpg

AÇIK DEVRE SOĞUTMA SİSTEMİ

En yaygın Ocak Bobini Soğutma yöntemidir. Ocak bobini evoparatif tip bir soğutma kulesi aracılığıyla soğutulmaktadır. En ekonomik ve soğutma verimi en yüksek sistemdir. Suyun sertlik derecesinin yüksek olduğu durumlarda bile volumetrik kontrollü tam otomatik yumuşatma cihazı ile birlikte başarıyla kullanılır.

KAPALI DEVRE SOĞUTMA SİSTEMİ PLAKALI ISI EŞANJÖRLÜ TİP

Su sorunu olan bölgede çalışan ve özellikle çok yüksek kireçli su kullanılan dökümhanelerde isteğe bağlı olarak değişik tipteki kapalı devre su soğutma sistemleri ile kesin çözüm sağlanır.

so2.jpg
so3.jpg

RADYATÖRLÜ KAPALI DEVRE SOĞUTMA SİSTEMİ

Yüksek verimli olacak şekilde formlar verilmiş alüminyum kanatlar ve şaşırtmalı dizilisi 5/8" (D serisi) çapta bakır borular kullanılmaktadır. Kanat aralıkları 2,1, 2,5 ve 3,2 mm'dir. Ayna saclarında geriye eğimli yakalar ve serbest ayna sistemi kombinasyonu uygulanarak boruların ayna saclarına teması engellenmiş ve kaçaksız uzun çalışma ömrü garanti edilmiştir. Kollektörler ve giriş-çıkış bağlantıları çelik olup, giriş kollektöründe hava alma, çıkış kollektöründe boşaltma sübapı vardır. 20 bar basınçta test edilirler. Korozif atmosferde çalışma durumunda; epoksi kaplı alüminyum kanatlar ve komple epoksi kaplı batarya gibi malzeme seçenekleri de kullanılabilir.

KAPALI DEVRE SOĞUTMA KULELERİ (BALTİMORE TİPİ)

Çelik bir konstrüksiyona monte edilmiş bir pompa yardımı kapalı devre su; ocaklar, güç ünitesi ve soğutma kulesi arasında döndürülmektedir. Isınan su kapalı devre soğutma kulesi vasıtası ile soğutulup, tekrar sisteme gönderilir. Hava sirkülasyonu ve spreyleme ile ısınan su soğutulmuş olur. Böylelikle hem hava soğutma hem de spreyleme ile evaporatif soğutma sağlanır.

so4.jpg
 

Soğutma Üniteleri

su1_2.jpg
su1_3_s.png

RADYATÖRLÜ KAPALI DEVRE SOĞUTMA SİSTEMİ

Yüksek verimli olacak şekilde formlar verilmiş alüminyum kanatlar ve şaşırtmalı dizilişi 5/8" (D serisi) çapta bakır borular kullanılmaktadır.

Kanat aralıkları 2,1, 2,5 ve 3,2 mm'dir. Ayna saclarında geriye eğimli yakalar ve serbest ayna sistemi kombinasyonu uygulanarak boruların ayna saclarına teması engellenmiş ve kaçaksız uzun çalışma ömrü garanti edilmiştir. Kollektörler ve giriş-çıkış bağlantıları çelik olup, giriş kollektöründe hava alma, çıkış kollektöründe boşaltma subabı vardır. 20 bar basınçta test edilirler. Korozif atmosferde çalışma durumunda; epoksi kaplı alüminyum kanatlar ve komple epoksi kaplı batarya gibi malzeme seçenekleri de kullanılabilir.

CHILLER TIPI SOĞUTMA SISTEMI

Özellikle çok yüksek sıcaklıktaki iklim şartlarında güç ünitesinin ekstra soğutulması için adapte edilmektedir.

su2.png
su3.png
su3_2.jpg

EVAPORATIF (BUHARLAŞMALI) SOĞUTMA KULESI

Endüksiyon bobinlerinin ve konvertör eşanjörünün soğutulmasını sağlar. Galvaniz veya fiber gövdeden imal edilir. Kule fan kontrolü istenilen sıcaklık limitlerine göre PLC tarafından kontrol yapılmaktadır.


POMPA İSTASYONU

Mekanik salmastralı dikey iki adet pompadan oluşur filtreleri gerekli vanaları ve bağlantı flanşları ile modüler yapıda.

su4.jpg
su5.jpg

KAPALIDEVRE SOĞUTMA SİSTEMİ PLAKALI ISI EŞANJÖRLÜ TİP

Su sorunu olan bölgede çalışan ve özellikle çok yüksek kireçli su kullanılan dökümhanelerde isteğe bağlı olarak değişik tipteki kapalı devre su soğutma sistemleri ile kesin çözüm sağlanır.

KONVERTÖR SOĞUTMA SUYU YEDEK POMPASI

Asıl soğutma pompasına paralel olacak şekilde bağlı bulunan ve kullanıma hazır yedek

su6.jpg
su7.jpg

OCAK SOĞUTMA SUYU YEDEK POMPASI

Asıl soğutma pompasına paralel olacak şekilde bağlı bulunan ve kullanıma hazır yedek pompadır.

SU YUMUŞATMA CIHAZI

Mikroişlemci ve su ölçer vasıtası ile günlük kullanılan su miktarını belirleyerek ihtiyaca uygun su şartlandırmasını sağlar. Müşterinin ihtiyaç duyduğu su miktarına göre kullanılan suyun yumuşatılması yapılan programlama ile rejenerasyon yoluyla yapılmaktadır.

su8.jpg