Ocaklar

 

İHTİYACA GÖRE OCAK SEÇENEKLERİ

1975 yılından beri EGES'in endüksiyon sistemleri tecrübesi ve müşterilerinin öneri ve görüşleri ışığında, ocak dizaynı sürekli daha da mükemmele yaklaşmaktadır. Dökümhane ortamlarında farklı ihtiyaçlar olduğundan EGES; ekonomik uzun ömürlü ağır hizmet tipi "Şöntlü Çelik Konstrüksiyon Ocaklar" ve Drop Down ocaklar geliştirmiştir.

 

30 TONA KADAR "EGP S" VE "EGP T" MODEL “ŞÖNTLÜ ÇELİK KONSTRÜKSİYON OCAKLAR”

EGES uzun yılların tecrübesi ile 30 tona varan kapasitede uzun ömürlü ağır çalışma şartlarına dayanıklı güvenilir,"Şöntlü Çelik Konstrüksiyon Ocak’larını dökümcülerin hizmetine sunmaktadır.

 

"EGP S" VE "EGP T" SERİSİ ŞÖNTLÜ OCAKLAR

Ağır çalışma şartlarına göre dizayn edilmişlerdir. Çok düşük gürültü seviyelidir. Bobine metal gelmesi durumunda, tamir ve bakımı çok kolaydır. Bobin üst kaseti bobine müdahale gereken durumlarda kolayca sökülüp takılabilir.

1 ton ve üzeri tüm ocaklarımızda "otomatik astar sökme aparatı" ile astar sökme işlemi yaklaşık 10-20 dakika gibi kısa sürede yapılabilmektedir.

 

ECOMELT (EGPSE SERİSİ) MODEL ŞÖNTLÜ ÇELİK KONSTRÜKSİYON OCAKLAR

EGES uzun yılların tecrübesi ile 30 ton a varan kapasitede uzun ömürlü ağır çalışma şartlarına dayanıklı güvenilir,"Şöntlü Çelik Konstrüksiyon Ocak"larını dökümcülerin hizmetine sunmaktadır.

Tasarım, imalat ve çalışma prensipleri "EGP S" ve "EGP T" ocaklarla aynıdır.

"ECO" Serisi Şöntlü Ocaklar;

  • Ağır çalışma şartlarında en iyi sonuçları verir,

  • Bobine metal değmesi durumunda, tamir ve bakımı çok kolaydır,

  • Bobin üst kaseti bobine müdahale gereken durumlarda kolayca sökülüp takılabilir.

 

DROP DOWN OCAKLAR

Aynı ocakta birden fazla maden dökmeyi mümkün kılmak için tasarlanmış olan drop down sistemi, her maden için değişik pota kullanılması esasına dayanır ve aynı çalışmada ufak ayarlar yaparak değişik madenler dökmenizi mümkün kılar.

 

Ocak Özellikleri

 

OCAK GÖVDESİ

EGES ocak Gövdelerinin çelik ve profil yapıları ağır çalışma şartlarına göre uygun yapıda hesaplanmıştır. Kaynaklı çelik konstrüksiyon rezonans vibrasyon basıncına dayanıklıdır. Çeşitli testler ile daha ocak gövde yapım aşamasında tespit edilir ve giderilir.

 

OCAK BOBİNİ

EGES Ocak bobinleri Su soğutmalı, özel dikdörtgen kesitli bakır malzemeden üretilmiştir. Sarımlar birbirine cam elyaflı segmanlar ve özel epoksi ile yapıştırılmıştır. Böylece bobin rijitliğini arttırılmış ve titreşimler, dolayısı ile ses seviyesi azaltılmıştır. Güce ve sarım sayısına bağlı olarak sargılar üzerinde birçok kolda su giriş-çıkışı vardır. Sağlam bir ön astar malzemesi ile kaplanmıştır. Toprak kaçağının kolay anlaşılması için erken uyarı sistemi ile donatılmıştır.

 

SU SOĞUTMALI ENERJİ KABLOSU

Su soğutmalı enerji kabloları büyük kapasiteli ocaklarda taşıyıcı takozlarla sabitlenmiştir. Hortumun kıvrılmasını engellemek için en uygun pozisyon seçilmiştir. Nikel kaplı bakır kablolar ile özel yaylı sistemlerle desteklenmiştir. Manyetik alanı zayıflatmak için en uygun şekilde bağlantılar tesis edilmiştir.

 

OCAK ÜST BETON

Ocağın üst beton parçası, bobine esnek bir şekilde baskı yaparak sistemin vibrasyonunu azaltmış olur. Ayrıca bobin ile üst beton arasında özel seramik fiberden yapılmış halka mevcuttur.

 

ASTAR SÖKME PİSTONU

EGES Push-out mekanizmaları gerekli güce göre ve uygun gövde kalınlığına göre dizayn edilmiştir. Ayrıca vidalı montaj sistemi ile uzun kullanımlar sonucu yenileme ihtiyacı olan mekanizmasının kolayca değiştirilmesine imkan vermektedir.

 

YÜKSEK VERIMLİ DIKDÖRTGEN KESİTLİ BOBİN İLETKENİ

Bobin kesitinin dikdörtgen olması halinde verimin en yüksek olduğu teorik ve pratik olarak ispatlanmıştır. EGES ocaklarında düşük verimli dairesel veya oval kesitli İletkenler kullanılmaz. Bütün bobinler iletkenlik değeri min. 58 ohm x mm2/m olan dikdörtgen kesitli elektrolitik bakırdan imal edilmiştir. Böylece bobin kayıpları minimuma indirilmiştir.

 

ERKEN UYARI SİSTEMLİ ÖZEL BOBIN TASARIMI

Bobinlerin iç yüzeyine belirli aralıklarla kaynatılmış antenler sayesinde bobine sıvı metal temas etme riski çok çok düşürülerek sistemin güvenliği arttırılmıştır.