Kontrol

 
cm2 (1).jpg
kp2 (2).jpg
ks1 (1).jpg

Mikro İşlemci

cm1.jpg

ECOMELT SİSTEMİ KONTROL BİLGİSAYARI

Küçük kapasiteli Endüksiyon Ocağı Sistemlerinde performanstan ödün vermeyen ancak daha ekonomik bir endüksiyon ocağı sistemidir. Bu sistemde, EGES tarafından tasarlanmış bir kontrol bilgisayarı kullanılmıştır. PLC haricinde diğer sistemlerle tamamen aynıdır. Bu sayede aynı tasarım geçerli olduğundan aynı performans ile ergitme yapmaktadır.

Bu sistemde gerekli olan bütün noktalardan ölçümler alıp bunları değerlendirip kararlar alan ve bu kararlar sonucunda sistemin davranışını belirleyecek noktalarda sisteme yön veren yazılımların çalıştırıldığı endüstriyel amaçlı küçük bir bilgisayardır.

Ölçülen veriler genelde sıcaklık, akış, hız, güç gibi analog değerlerle, bir düğmenin basılı olup-olmadığı, bir kontağın konumu, bir motorun çalışıp çalışmadığı gibi çeşitli sayısal ifadeler olabilir. Bu sayede kullanıcı cihazını kolayca kullanır ve problemlerini yine kolayca teşhis edebilir.

EGES Ecomelt Endüksiyon Ocağı Kontrol Bilgisayarı da sistemi sürekli denetler, kullanıcının komutlarını uygun bir şekilde sisteme aktarır ve sistemi yönetir. Herhangi bir problemde kullanıcı ve sistemde oluşabilecek kayıpları en aza indirerek güvenliğini sağlar. Ayrıca problemleri oldukça detaylı bir şekilde kullanıcıya bildirir.

 

KONTROL BİLGİSAYARI EKRANI

Ecomelt Sisteminde de operatör panelinin işlevini gerçekleştirmek, kullanıcıyı bilgilendirmek ve yönlendirmek için 4 satır 20 karakter özelliğine sahip bir ekran kullanılmıştır. Ekrandaki menülere ulaşabilmek ve gerekli fonksiyonları yerine getirebilmek için 5 adet tuştan oluşan bir tuş takımı mevcuttur.

cm2 (3).jpg
 

PLC

kp1 (6_2).jpg
kp1 (1).jpg

PLC PROGRAM ÖZELLIKLERI

PLC; sistemin dengeli bir şekilde çalışması ve operatör tarafından kolay bir seklide çalıştırılması için tasarlanmıştır.

PLC sistemleri aynı zamanda geliştirme fikirlerimize esneklik sağlamaktadır. Bir ergitme sistemindeki karmaşık ayarların en iyi şekilde uygulanabilmesi için çalışan PLC, sistem devreye alındıktan sonra bile yeniden programlanabilme özelliğine sahiptir.

KALITESI DÜNYACA TANINMIŞ SIEMENS YAZILIM VE DONANIMLARI

Siemens sistemleri ya da uyumlu yazılım ve donanımlar sisteme her daim güncelleme olanağı sunmaktadır. PLC programı dökümhanenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanabilmektedir.

kp1 (5).jpg
kp2 (2).jpg
kp2 (4).jpg

KOLAY KULLANIM

PLC ise yeni başlayan ocak operatörlerinin bile sistemi kolayca kullanabileceği şekilde; kullanıcının kendi diline göre programlanabilmektedir.

 • Otomatik Sinterleme Kullanılan 4 ayrı sinter programı bakır ve alüminyum da dahil olmak üzere farklı astar malzemesi kullanılmasına olanak sağlar.

 • Sensörsüz otomatik ısıtma özelliği (Soğuk astar ısıtma fonksiyonu) Kullanılan 4 ayrı sinter programı bakır ve alüminyum da dahil olmak üzere farklı astar malzemesi kullanılmasına olanak sağlar. Bu program astarı kontrollü bir şekilde ısıtmakta kullanılır. Bu işlem ile astar ömrünü belirgin bir seklide uzatır. Kurutma parametreleri seçildiği takdirde nemli durumdaki astar malzemesini kurutmak da mümkündür. 4 farklı ısıtma fonksiyonu soğuk başlama ve kurutma amaçlı kullanım olanağı sunmaktadır.

 • Kısık gerilim fonksiyonu sinterleme esnasında ve ortam sıcaklığı soğuk olduğu durumlarda otomatik olarak devreye girmektedir.

 • Otomatik su pompası kapama fonksiyonu pompanın kapanma zamanı gecikmeli olarak ayarlanabilmektedir. Bu opsiyon sayesinde sistem ergitme bitiminde programlanan süre boyunca su pompalarını çalıştırarak operatörün müdahalesine gerek kalmadan devre dışı kalır.

 • Otomatik yavaş başlatma ve yavaş durma fonksiyonu; gücünü minimumdan başlatıp kademeli olarak önceden kaydedilmiş değere getirmek için tasarlanmıştır.

DIĞER ÖZELLIKLER

 • Su kesik komutu geldiğinde sistem otomatik olarak stop eder ve PLC'de hata mesajı belirir.

 • Transfer Şalteri İçin Koruma Transfer şalterinin ocak çalışır vaziyette iken devreden çıkmasını engeller.

 • 40 Adet çeşitli arıza tanımlanması mevcuttur. EGES endüksiyon ergitme sistemi 40 farklı arıza tipini tanımaktadır, programlanabilmektedir. Hata mesajlarının sayısı 2. ocak ya da konvertörün sisteme ilave edilmesi ile artmaktadır.

 • Otomatik sinterleme Kullanılan 4 ayrı sinter programı bakır ve alüminyum da dahil olmak üzere farklı astar malzemesi kullanılmasına olanak sağlar.

kp1 (7).jpg
 

SCADA

ks1.jpg

PROMELT - SCADA

Promelt Scada programı EGES endüksiyon ocak sistemlerini basit ve verimli bir şekilde kullanmak üzere tasarlanmıştır. Yükleme analizi ya da otomatik ısı kontrolü gibi PLC tarafından sağlanamayan kontroller de bu sistem tarafından saglanmaktadır. PLC hata mesajlarını, anlık güç değerlerini ve ocak doluluk oranını gösterir ve kaydını tutar. PLC' de yer alan tüm hatalar gösterilir. Meydana gelme zamanları, giderilmeleri ve operatörlerin bilgilendirme zamanları hep sisteme kaydedilmektedir ( promelt hata bilgilerinin bildirimi promelt ekranı üzerinden takip edilmelidir). Önceden meydana gelmiş hatalar programın kendisinden takip edilebilir.

PROMELT YAZILIM SISTEMI BILEŞENLERI

 • Promelt SCADA Yazılımı

 • Promelt SCADA Bilgisayarı

 • EGES Endüksiyon Ocakları sistem veri ağı için A modül ünitesi

 • Ocak şarj bilgisi için ağırlık ölçüm sensörü*

 • Ergimiş metal sıcak ölçüm ünitesi-belirtilen model ve tiplerde*

 • Hidrolik ünitesi güç göstergesi*

 • Ocak kapak pozisyon kolları ve sistem bağlantısı

 • Spektrometre bağlantısı*

PROMELT YAZILIM FONKSIYONLARI

 • Sıcaklık Kontrol Modu: Sıcaklık kontrol modu, ocağın içindeki metalin ağırlığı ve verilen enerjiden yola çıkarak ergiyen metalin sıcaklığını tespit eder. Gerekli düzeltmeleri yapar ve ergiyen metalin sıcaklığından yola çıkarak dökme anı sıcaklığını tayin eder.

 • Enerji Kontrol Modu: Enerji kontrol mordu aracılığı ile; verilmiş olan ya da ton basına metali ergitmek için tüketilen enerji miktarından yola çıkarak verilen gerçek enerji değeri tespit edilip gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçilir.

 • Analiz Raporlama: Bu özellik analiz değerlerini oluşturur ve bunların spektrometre ile karşılaştırılmasına olanak sağlar.

 • Ocak Grafik Sayfaları: Ocak grafik sayfaları aracılığı ile, ocağa sağlanan güç, yüklenmiş metalin ağırlığı ve hesaplanmış sıcaklık değerleri takip edilebilmektedir.

 • Ana Bildirim Ekranı: {% trans "Sistemin genel bilgilerini vermektedir.